И така, могат да бъдат разграничени следните видове огнезащитни бои:
- бои на базата на PVA лепило (евтина основа за боядисване на стени и тавани в сухи помещения поради ниска устойчивост на влага);
- стирен-бутадиенова огнезащитна боя (водоустойчиво покритие, използвано в лошо осветена стая поради ниска устойчивост на светлина);
- акрилна огнезащитна боя (универсална боя, която има редица предимства, което я прави особено привлекателна в очите на купувачите: запазва цвета, изсъхва бързо, не се плаши от мокро почистване и ултравиолетова слънчева светлина, отблъсква водата добре, позволява на материала да „диша“).
Преди да започнете работа с огнезащитна боя
Преди да започнете процеса на боядисване с различните видове огнезащитни бои, е необходимо да извършите редица манипулации, за да подготвите повърхността за нанасяне на оцветяващия разтвор: Внимателно почистете повърхността на материала (особено метални конструкции) от ръжда, прах, мръсотия и мащаб с парцали или четки и обезмаслете трябва да надвишава 20%.
Подсушете добре. Покрийте материала или структурата с един слой преобразувател на ръжда – антикорозионен грунд, за да избегнете появата на ръжда под филма.
Препоръки за приложение на различните видове огнезащитни бои
Сега, когато повърхността на конструкцията е напълно готова за работа, можете да продължите към процедурата за боядисване. От инструментите и контейнерите може да се нуждаете преди да започнете нанасянето на огнезащитната боя са:
- ръкавици;
- четка, валяк, пневматична пръскачка (или пистолет за пръскане по различен начин);
- разтворител за последващо почистване на инструменти или вода с повърхностно активно вещество.
Огнезащитната боя се нанася при температура от 5 до 40°C над нулата. Сместа не трябва да се оставя да замръзне, в противен случай остава само да изхвърлите стоките. Четката се потапя в разтвора и след това бавно се прокарва по повърхността 1-2 пъти. Ако се използва пистолет, слоят не трябва да е по-дебел от 1 см. Важно е да се контролира дебелината на нанесения слой. Това се прави въз основа на критерии като външен вид, дебелина и адхезия.